Popis
Seznamy dětské literatury

Tisková zpráva.

Jak se lépe orientovat v dětské literatuře
Členky Klubka KDK SKIP východních Čech aktualizovaly seznamy dětské literatury, které vytvořily pro potřeby učitelů a rodičů. Přibylo deset TOP knih (do každého školního ročníku) vydaných nejpozději v roce 2015.

Podrobný popis

Knihovnice se zaměřily na novinky a oblíbené knihy čtenářů dětských oddělení tak, jak je znají z půjčovní praxe. Seznamy literatury obsahují: jmenný seznam autorů a knih pro jednotlivé ročníky, anotace ke knihám a pro 6. – 9. ročník medailonky autorů.
Pro jednotlivý ročník je k dispozici sada: seznam (excel) + anotace (word), např. z excelovského souboru si stáhnete seznam pro šestou třídu a mezi wordovskými dokumenty naleznete soubor 15_6_seznamy_final. Číslovka 15 označuje rok, ve kterém byl seznam sestaven, 6 označuje ročník (třídu).

Řazení knížek podle jednotlivých tříd je pouze orientační, vždy záleží na čtenářské vyspělosti žáka a jeho zájmu. Seznamy byly vypracovány s cílem usnadnit práci knihovníkům, pedagogům a rodičům. Nové knihy TOP 10 jsou v seznamech zvýrazněny, takže jsou na první pohled zřetelné.
Knihovnice věří, že seznamy dětské literatury stejně jako projekt Lovci perel přispěje ke zviditelnění nových knižních titulů a ke snadnější orientaci pedagogů a rodičů při výběru knih. Doporučujeme, aby dětská oddělení na svých webových stránkách uvedla odkaz na tyto seznamy společně s dalšími projekty podporujícími čtenářství.

Pokud v seznamu chybí vaše oblíbená kniha, neváhejte a pošlete její anotaci na email: knihovna21@gmail.com .
Na vaše příspěvky se těší koordinátorka projektu Mgr. Jitka Kyclová z Krajské knihovny v Pardubicích.

Další užitečné knihy a portály zabývající se dětskou literaturou:
Pavel Mandys a kolektiv: 2x101 knih, Nejlepší a nejvlivnější knihy pro děti a mládež, Albatros 2013, ISBN: 978-80-00-03336-5 Lexikon je zasvěceným, praktickým i nadšeným průvodcem dějinami i současností literatury pro děti a mládež. Věnuje se neslavnějším a nejčtenějším knihám, představuje to nejlepší z české i zahraniční literatury.
Celé Česko čte dětem – http://www.celeceskoctedetem.cz/
Čtení pomáhá – http://www.ctenipomaha.cz/
Rosteme s knihou - http://www.rostemesknihou.cz/
Bibliohelp (léčba knihou) – www.bibliohelp.cz Čítárny - http://www.citarny.cz/
Česká sekce IBBY - http://www.ibby.cz
Katalog „Nejlepší knihy dětem" vychází poprvé v elektronické podobě a bude sloužit pro orientaci v nových titulech knihkupcům, knihovnám, školám, rodičům i širší veřejnosti. http://sckn.cz/content/zpravy/file-946_low.pdf
v menším rozlišení pak na www.sckn.cz

Předchozí katalog je ke stažení na http://sckn.cz/content/zpravy/file-946_low.pdf, v menším rozlišení pak na www.sckn.cz.

Všechny soubory:

Jednotlivé soubory: